آشنایی با جو سربالا

جوشکاری سربالا و نحوه‌ی انجام آن

جوشکاری سربالا دشوارترین موقعیت برای یک جوشکار است. دلیل آن این است که شما با یکی از قدرتمندترین نیروها در طبیعت روبرو هستید. یعنی نیروی جاذبه! جوشکاری با دو قطعه فلزی بالای سر جوشکار انجام می‌شود. جوشکار باید خود و تجهیزات را برای رسیدن به اتصالات در شرایط متعادلی قرار دهد. یک مسئله مهم می‌تواند افتادگی احتمالی فلزات باشد. وقتی این اتفاق می‌افتد، در اصطلاح فلز تاج ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از این مسئله باید گودال فلز مذاب را کوچک نگه داشت. این یکی از مهم‌ترین ملاحظات مربوط به هر موقعیت برای جوشکاری در جهت و جریان ایجاد شده در اثر گرانش است. در ادامه برای آگاهی بیشتر فعالان این حوزه اطلاعاتی را عنوان خواهیم کرد.

جوش سربالا
جوش سربالا

جوشکاری سربالا چیست؟

جوشکار در وضعیتی قرار دارد که باید در حالت متضاد به نیروی گرانش فلزات را به پایه‌ای مشخص متصل کند. این حالت سخت‌ترین حالت در حرفه جوشکاری است. تنها جوشکاران ماهر هستند که می‌توانند بدون نقص این کار را انجام دهند. یک ستون فلزی را تصور کنید که قرار است یک تیر عمود روی آن نصب شود. در واقع یک T نود درجه را ایجاد می‌کنید. این وضعیت جوشکاری سربالا نام دارد.

برای دریافت جدیدترین خدمات جوشکاری سیار در تهران ما کلیک کنید.

روش جوشکاری سر بالا

جوش سربالا از زیر یک اتصال انجام می‌شود. در جوشکاری بالای سر فلز رسوب شده روی صفحه افتاده و باعث می‌شود تا مهره تاج بلندی داشته باشد. برای غلبه بر این سختی باید گودال مذاب کوچک نگه داشته شود و به اندازه کافی فلز پرکننده برای افزودن همجوشی اضافه شود. اگر گودال خیلی بزرگ شود، باید شعله را برای یک لحظه از بین برد تا فلز جوش یخ بزند. هنگام جوش ورق‌های سبک می‌توان با استفاده از گرما به همان اندازه بر روی فلز پایه و میله پرکننده، اندازه گودال را کنترل کرد. در این روش رعایت نکات و اصول ایمنی ضرورت بسیاری دارد. در مقاله‌ی ایمنی در جوشکاری تمامی آنچه را که باید در مورد حفاظت خود در این فرایند بدانید را گفته‌ایم. 

برای آشنایی با انواع جوشکاری می‌توانید مقاله ما را در این زمینه بخوانید تا علاوه بر این روش با انواع دیگر آن آشنا شوید.

آموزش جوش سربالا

برای آموزش این جوشکاری باید زمان صرف کنید. شعله باید به سمت جهت ذوب هر دو لبه متصل باشد. شعله جوشکاری باید از فلز مذاب پشتیبانی کند. ایجاد جوش‌های کوچک باعث می‌شود که از سوزاندن آن در امتداد اتصال جلوگیری شود. فقط یک گودال کوچک مورد نیاز است. بنابراین باید از یک میله استفاده شود. میزان گرما باید کنترل شود. این امر هنگامی که جوشکاری به صورت پهلو باشد بسیار مهم است.

تکنیک‌های جوشکاری سربالا
تکنیک‌های جوشکاری سربالا

تکنیک جوش سربالا

نازل را طوری تنظیم کنید که نوک آن کمی بیرون زده باشد. اگر نازل MIG شما تا این حد پایین نمی‌رود، نازل را برش دهید. این کار صدمه‌ای به آن نخواهد زد. فقط از اره برقی یا دستگاه برش استفاده کنید و به اندازه کافی آن را اصلاح کنید تا نوک آن بیرون بیاید. نیروی جاذبه باعث می‌شود که شما در جوشکاری سربالا میزان چسبندگی بیشتری را نسبت به حالت عادی تجربه کنید. حرارت جوشکاری MIG سربار را به همان میزان که در حالت صاف جوش می‌دهید، افزایش دهید. وقت آن نیست که از گرما بترسیم. نگه داشتن این حالت چسبندگی نزدیک به همراه یک قوس داغ و خوب باعث می‌شود به جای انباشته شدن تکه‌های اضافه، سطح کار صاف شود. خواهید فهمید که نیروی جاذبه به شما اجازه می‌دهد تا گودال جوش پایین بیاید، زیرا در بالای شما قرار دارد. یکی از مشکلات این است که اگر قوس طویل شما باشد، گلوله‌های فلزی بیشتر از اینکه در گودال جوش شما باشند به بیرون می‌ریزند. دلیل این امر این است که فلز پرکننده به گودال نمی‌رسد. به همین دلیل به قوس کوتاه‌تری نیاز داریم. برای اینکه این اتفاق نیفتد یا به همان اندازه قوس کنترل شود، می‌توانید قوس را به طور مداوم کوتاهتر و طولانی تر کنید. اگر یک استخر جوش بزرگتر ایجاد کنید، به نتیجه خوبی نخواهید رسید و فلز پرکننده ذوب شده و فلز پایه افت می‌کند.

بیشتر بدانید: جوشکاری در آب چیست؟

مهره‌های بافته شده در جوش سربالا

زاویه میله جوشکاری شما باید در نود درجه قطعه کار شما باشد. الکترود را با زاویه ده تا پانزده درجه و در جهت جوش خود حرکت دهید. این حالت زاویه سفر شما نامیده می‌شود. چگونه می‌توان یک دانه بافت ایجاد کرد؟ اگر کمی تمرین کنید آسان است. کاری که شما انجام می‌دهید این است که به سادگی عقب و جلو بروید. تصور کنید که شکوفه‌های خامه‌ای حاشیه یک کیک را قطار می‌کنید.
یک تکنیک خوب در این حالت این است که وقتی به انتهای بافت خود می‌رسید، سریعتر این کار را انجام دهید. این کار را مانند شلاق زدن انجام دهید. دلیل این حرکت سریع در پایان این است که مواد پرکننده خود را هنگام رسوب دادن بهتر کنترل کنید. با این حال توصیه می‌کنم حرکت بافت را بیش از حد انجام ندهید. این خطا در جوش سربالا ممکن است باعث می‌شود، گودال جوش شما خیلی بزرگ شود و با مشکل روبرو شوید.

جوشکاری سربالا اتصالات قنداق

برای جوشکاری اتصالات قنداق باید مواد خود را از قبل خوب آماده سازی استفاده کنید و از همان روش‌هایی استفاده کنید که ذکر شد. مانند این است که در حالت صاف جوشکاری می‌کنید. خواهید فهمید که هنگام استفاده از نوار پشتی، جوش‌های شما در اتصالات قنداق بهبود می‌یابد. غالبا بدون پشتوانه سوختگی ایجاد می‌کنید، مگر اینکه در این روش مهارت کافی داشته باشید.

جوشکاری سربالا فیله

برای این حالت از روش سه راهی استفاده نکنید. شما می‌خواهید قوس خود را در فاصله کم نگه دارید. همچنین میله جوشکاری خود را در زاویه سی درجه نسبت به صفحه فلزی عمودی نگه دارید و حرکت خود را یکنواخت نگه دارید. برای بدست آوردن نفوذ کافی و همجوشی با کیفیت، باید هنگام جوشکاری قوس خود را کاملا کنترل کنید.
خواهید فهمید که مواد پرکننده و مواد پایه با ذوب شدن آویزان می‌شوند. بنابراین یک روش خوب دیگر برای این اتصال استفاده از حرکت شلاق به دور از دهانه گودال جوش است. زیرا باعث افزایش فاصله قوس می‌شود و با این کار می‌توانید کنترل خوبی روی این درز داشته باشید.

تفاوت جوشکاری سربالا و سرپایین

معمولا تفاوت چندانی میان این دو نوع جوشکاری وجود ندارد و تنها تفاوت آن در جهت انجام کار است. به این صورت که در جوشکاری سربالا کار از پایین‌ترین نقطه شروع می‌شود و تا بالاترین نقطه ادامه پیدا می‌کند. اما در جوشکار سرپایین فعالیت جوشکاری از بالاترین نقطه شروع و به سمت پایین می‌آید. نکته قابل توجه در هر دو نوع این است که باید تمام کارها مرحله به مرحله انجام شود و در تمامی آن‌ها با نیروی گرانش و جاذبه زمین مبارزه شود تا فعالیت به درستی تمام شود.

کلام پایانی

کاربردهای جوش سربالا بسیار زیاد است. در واقع به عنوان یک جوشکار در موقعیت‌های بسیاری قرار می-گیرید که لزوم تسلط بر این جوشکاری را درک خواهید کرد. توجه داشته باشید که با یادگیری این روش و انجام اصولی آن، برای یافتن کار مناسب در حوزه صنعت شانس بیشتری خواهید داشت.

3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *